Menu

Wszystko o maszynach budowlanych

W tym blogu poruszamy tematykę maszyn budowlanych jak koparki, ładowarki, minikoparki, akcesoria do maszyn i maszyny transportowe tzw. wozidła przegubowe

Koparki i usługi czyli "Z czym to się je…"? cz.3/3 - Koparka Jednonaczyniowa, Obrotowa ( duża)

kopart

W tym rozdziale opowiem o koparce gąsienicowej maksymalnych rozmiarów czyli od 15 do 90 ton. Koparki obrotowe na gąsienicach to bardzo ciekawe i różnorodne urządzenia. Służą od dziesiątek lat ludziom przy głebokich wykopach, usypywaniu wałów przeciwpowodziowych, kopaniu stawów i wielkomiejskich kanalizacji gdzie wymagany jest wykop powyżej 5 metrów wgłąb. 

Pozwolę sobie w miarę możliwości wstawić kilka zdjęć przy opisywaniu poszczególnych kategorii wagowych danej koparki.

Koparki gąsienicowe średnie 15-24 ton.

Waga takiej koparki jest tu ważna, maszyny o takiej masie mają szeroki wachlarz zastosowań w porównaniu do cięższych odpowiedników. Koparka 15 lub 18-to tonowa może jeździć nie tylko w mało zurbanizowanych terenach, ale również w miastach i na drogach publicznych podczas wykonywania prac ziemnych. Prawdą jest również stwierdzenie, że w mieście wykorzystuje się koparkę kołową ze względu na mało destrukcyjny wpływ na beton lub asfalt. Ale koparka gąsienicowa ma znacznie większy zasięg wykopu i większą siłe zrywania. Przy założeniu akcesoriów takich jak młot hydrauliczny potrafi kruszyć nawet najgrubszy beton czy kilkuwarstwowy asfalt, a to przydatne gdy podczas awarii systemu kanalizacyjnego zależy nam na szybkim usunięciu awarii. Jest również szybsza od innych maszyn podczas załadunku materiałow sypkich na duże auta. Poniżej przedstawiam zdjęcie koparki o masie 18 ton japońskiej marki Komatsu.

koparkagasienicowakomatsupc210

Koparki gąsienicowe duże 24-50 ton.

Maszyny o takiej wadze mają ściśle określony zakres działań i małe możliwości przetransportowania. Wymagają specjalnego transportu i jest on bardzo drogi ze względu na wagę maszyny i jej gabaryty.

Są używane głównie w kopalniach piasku, kopalniach odkrywkowych lub przy pogłębianiu rzek czy jezior po uprzednim założeniu ramienia "long reach". Ramię tzw. long świetnie współpracuje z ciężkimi maszynami ponieważ jest o 90% dłuższe niż standardowe ramiona koparki.

Poniżej wstawiam zdjęcie koparki z ramieniem long , mieszczącej się w opisywanym przedziale wagowym.

330-LR

 

 

 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [bujok] *.dynamic.gprs.plus.pl

    Świetnie opisane koparki i prace ziemne, licze na więcej wpisów. wreszcie można poczytać wartościowy blog na ten temat.

© Wszystko o maszynach budowlanych
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci